Emir Kusturica: Nikad više u Sarajevo

Štampa PDF
Ocena korisnika: / 0
LošeNajbolje 

Slavni srpski reditelj, nosilac francuskog Ordena viteza reda umetnosti i književnosti, a od nedavno i zvezda filma "Firewall" Emir Kusturica, otkriva da li mu je Srbija oprostila slavu, ali i zašto nikada neće otići u Sarajevo.

Reditelj koji je predsedavao žirijem Kanskog festivala i koji je na Mećavniku osnovao međunarodni filmski festival, po mišljenju mnogih je "namršten, neraspoložen". Kusturica u intervjuu za "Story" otkriva zašto je to tako i da li mu je domaća javnost odmogla ili pomogla u građenju karijere, tačnije, "oprostila slavu".

"Ljudi imaju utisak da sam nepristupačan, ali moj izgled je stvar teškog buđenja. Uglavnom sam umoran pa delujem namršteno, pojedninci čak misle i da sam alkoholičar, ali ništa od toga nije tačno ", rekao je Kusturica i dodao da nisu tačne tvrdnje da se "uspeh kod nas ne oprašta"...


"Postoji samo jedna mala grupa ljudi koja je protiv mene. Svi koji kažu da mi Srbija nikada nije oprostila slavu mogu u to da se uvere. Dovoljno je samo proveriti sajtove i forume i vedeti da je to zaista mali broj ljudi. Siguran sam da su oni proizvod rada raznih političkih službi koje žele da stvore lažnu sliku o meni ".

Bosanski časopis "Dani" je 1993. godine objavio vest da se reditelj nalazi u Sarajevu, a da u Beogradu živi njegov dvojnik Pantelija S. Milisavljević.

"Ti ljudi su želeli da naprave pometnju kako bi predupredili ono što će se dogoditi nekoliko godina kasnije. Kada sam shvatio da ne mogu ostati neutralan odlučio sam da se vratim pravoslavlju iz kojeg potiče moja porodica. Kada mi je umrla majka krstio sam se i uzeo ime Nemanja. Nisam znao da će moje krštenje izazvati toliku buku, ali bio sam glup i trebalo je to da pretpostavim. Nisam ja nikakav pravoslavac, niti Srbin, već Hercegovac ".

Nakon završetka rata u Bosni i Hercegovini Kusturica se nije vraćao u Sarajevo.

"Nisam, niti ću to ikada uraditi! Kako da idem tamo gde neka fukara može da me dohvati i u ime neke ludačke ideje mi razbije glavu! Ne plašim se, ali nemam potrebu da idem kod tih ljudi. Prošlo je sedamnaest godina i ne bih sebi priuštio da idem među one čije mišljenje ne delim ".

(MONDO)

 

Komentarišite vijest