Srbija se uskoro dijeli na 7 regiona

Štampa PDF
Ocena korisnika: / 3
LošeNajbolje 

Vlada Srbije usvojila je danas Predlog zakona o regionalnom razvoju čiji je cilj sveukupan društveno-ekonomski održivi razvoj, smanjenje regionalnih razlika i negativnih demografskih kretanja, a koji predviđa sedam regiona.

Predlog ovog zakona predviđa region Vojvodine, Beogradski region, Zapadni, Istočni, Centralni i Južni region i region Kosova i Metohije.
Ministarka za Nacionalni investicioni plan Verica Kalanović ocenila je da će velike regionalne razlike u Srbiji biti uklonjene zahvaljujući ovom zakonu.
"Ovaj zakon nije vezan za nove izbore u tim regionima i ni za nikakvo komadanje Srbije, već za razvoj regiona", rekla je Kalanovićeva na konferenciji za novinare posle sednice Vlade Srbije...


Ona je kazala da će biti utvrđeni i jasni ekonomski kriterijumi na osnovu kojih će se određivati koji regioni spadaju u razvijene, a koji u nerazvijene oblasti zemlje. Ona je napomenula da će podela na "statističke regione", pre svega, omogućiti da se na lakši način konkuriše sa konkretnim projektima kod regionalnih fondova Evropske unije.

Regioni se razvrstavaju prema razvijenosti u dve grupe - na one iznad 75 odsto republičkog proseka BDP-a po glavi stanovnika i one ispod tog procenta.
Izvori finansiranja regionalnog razvoja biće republički budžet, budžeti autonomnih pokrajina, Beograda, jedinica lokalne samouprave, pretpristupni fondovi EU, donacije međunarodne zajednice, razvojni krediti međunarodnih finansijskih institucija i druge vrste donacija.
Usvojen je Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Srbije i Vlade Narodne Republike Kine o naučnoj i tehnološkoj saradnji.

Vlada Srbije usvojila je potom i Memorandum o fiskalnoj i ekonomskoj politici od 2009. do 2012. godine, izjavio je potpredsednik Vlade Božidar Đelić.
"Predviđeno je da budžetski deficit, koji će biti tri odsto BDP ove godine, bude smanjen na 2,6 odsto BDP u 2010. godini i posle sukcesivno smanjen do 1,2 odsto BDP u 2012. godini", izjavio je Đelić na konferenciji za novinare posle sednice Vlade Srbije.
Kako je rekao, Memorandumom je potvrđeno da je ključni cilj održanje makroekonomske stabilnosti.
"Memorandum će biti upotpunjen i finalizovan i biće deo budžeta za sledeću godinu", rekao je Đelić i dodao da očekuje da će u avgustu biti ponovo razmotreni makroekonomski pokazatelji sa misijom Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) koja će doći u Srbiju.

Vlada Srbije je usvojila i objedinjeni paket mera za ublažavanje efekata krize.
"Ukupan iznos finasijske podrške privredi za 2009. godinu je 190 milijardi dinara, na šta treba dodati 480 miliona evra koje dobijamo iz međunarodnih finasijskih institucija", rekao je Đelić.
Doneta je Uredba o utvrđivanju dugoročnog programa rada poljoprivredne službe na unapređenju poljoprivredne proizvodnje za period od 2009. do 2013. godine.
Đelić je najavio je da će najkasnije za 15 dana Vlada Srbije usvojiti paket mera za podršku medijima kako bi prevazišli posledice ekonomske krize. Đelić je rekao da će sledeće nedelje biti održan sastanak sa premijerom Mirkom Cvetkovićem na kojem će biti doneta odluka o merama za pomoć medijima. On je objasnio da je na sednici Vlade Srbije podneo inicijatovu koja se tiče medija, a kao ilustraciju je naveo primer RTV B92 i kompanije "Luka Beograd".
Na pitanje da li će pomoć medijima biti u vidu finansija, Đelić nije mogao direktno da odgovori, ali je rekao da će država dati svoj maksimum da pomogne medijima.

Vlada je takođe usvojila i Odluku o izradi prostornog plana područja posebne namene infrastrukturnog koridora državnih puteva prvog reda Novi Sad - Ruma - Šabac i Šabac - Loznica.
Vlada Srbije imenovala je danas ministra kulture Nebojšu Bradića za predsednika Komisije za Hilandar, a za zamenika predsednika pomoćnicu ministra kulture Dušicu Živković.
Članovi nove komisije za Hilandar su naučni savetnik Arheološkog instituta Srpske akademije nauka i umetnosti Marko Popović, ambasador Srbija pri Svetoj Stolici Vladeta Janković, akademik Mirjana Živojinović, episkop žički Hrizostom, direktor Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture Vera Pavlović-Lončarski. Članovi Komisije su i akademik Dimitrije Stefanović, docent na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu Svetislav Nikolić, profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu Smilja Marjanović - Dušanić, profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu Zoran Rakić, direktor Zadužbine manastira Hilandar Milivoj Ranđić i drugi.

Komentarišite vijest