Nikšićanin napravio veštačko jezero

Štampa PDF
Ocena korisnika: / 12
LošeNajbolje 

U Banjanima, koji se prostiru na oko 370 kvadratnih kilometara između Nikšića i Bileće, gde meštani najčešće iz bistijerni ili cisterni gase žeđ i napajaju stoku, u selu Crkvice, na imanju Branislava-Banja Bjelice niklo je veštačko jezero! To čudo je delo ruku ovog uzornog domaćina, a vodena atrakcija postaje sve zanimljivija za turiste koji prolaze ovim krajem i susednom Hercegovinom. Uz to puno je ribe: pastrmke, šarana, a ima i rakova! ...


- Radujem se trudu koji traje već nekoliko godina - priča za „Novosti“ Bjelica. - Pogledajte ovu lepotu. Vodu sam sproveo sa jednog obližnjeg izvora i napravio jezero za koje će se brzo čuti. Ima tu još dosta posla, ali bitno je da u njemu ima života. Jezero se prostire na oko 5.200 metara kvadratnih, kapaciteta 60.000 kubika i najveće dubine 9,7 metara. Kao što vidite, ono je poribljeno i svakom sportskom ribolovcu biće omogućeno da uživa u pecanju, lovi kapitalce, ali ih u duhu ljubavi prema prirodi i životu vrati u jezero. Ako zatreba i da na roštilj prevrnemo pastrmku ili šarana dobra volja neće izostati. Planiram da na obodu jezera napravim kolibu u kojoj će biti izloženi razni eksponati ljudi ovog kraja, sve ono vredno čime su se kitili naši preci, a naročito oružja. Ko god ovde dođe moći će da se uveri kako su se Crkvičani borili na ovom prostoru, srcu stare Hercegovine, uspeli da pobede sve ale i nastave da žive.

 


Priznaje Banjo da je u ovaj posao uložen ogroman trud i novac, ali veruje da će se to vrlo brzo vratiti.

- Obišao sam četiri kontinenta, osetio živote raznih naroda i sada pokušavam da deo tog bogatog iskustva prenesem ovde. Dobro znam šta ljudima treba, a šta ne. Siti su oni raznih „splendida“, „hajata“ ili „interkontinentala“. Dolazili su kod mene bogataši, koji imaju vile i jahte po Budvi, ali čim iz aviona izađu u Podgoricu ili Tivat menjaju maršrutu i idu u Crkvice. Ovde već jedan Španac, farmaceut, gradi kuću. Tu je i Norvežanin! Oduševljeni su ovim krajem koji je za njih prava vazdušna banja. Postoje najave da će ovog leta i trojica Rusa početi da grade kućice, vraćaju se naši plemenici iz Vojvodine čiji preci su je davno kolonizirali. Došao sam na ideju da selo ulepšam sportskim ternima, ali i voćnjacima sa stablima viljamovke i jabuke. Napraviću i sušaru za šarana...

Prošlog leta Banjo je u Crkvicama organizovao međunarodni speleološki kamp, kada je poviše sela otkrivena jedna pećina, dužine pola kilometra sa nekoliko ogromnih dvorana, stalagnita i drugog pećinskog blaga.

- Na jednom mestu pronašli su podzemno jezero površine 12 puta četiri metra i dubine oko osam metara. Pošto o njemu niko nije znao ništa, angažovali smo stručnog čoveka, hidrologa, koji je pumpom iscrpeo dvesta kubika vode, a da se nivo jezera nije pomerio. To znači da je voda odnekud ima dotok ili je jezero zaista veliko - priča Bjelica. - Planiram da angažujem ljude od struke i tu vodu dovedem do sela, a iz Crkvica neka potekne voda u svaki kutak Banjana. Možda ovo bude vodeno blago i sva domaćinstva reše životni problem, nestašicu vode. Ja sam optimista...

PLIVANJE


POČETKOM avgusta u Crkvicama se održavaju „Hajdučki dani“. Najveća atrakcija biće takmičenje u plivanju. Videće se koji će Banjanin poneti epitet najboljeg.

Večernje Novosti

Komentarišite vijest