Dan: Opština Bileća gradi raskošnu zgradu

Štampa PDF
Ocena korisnika: / 1
LošeNajbolje 

Skupština opštine Bileća donije odluku da se uzme kredit i da se za gradnju nove zgrade i rekonstrukciju postojeće zgrade Skupštijne opštine Bileća uloži 2,700 000 maraka. U opštini Bileća kažu da je postojeća zgrada napravljena prije više od 100 godina i da ne može da pruži dovoljno usluga građanima.

Prethodnih godina Skupština opštine Ljubinje izdvojila je sredstva da se renovira zgrada opštine i dogradi aneks u kome je smještena opštinska organizacija socijalnog rada i Centar za usluge građana...

Trebinje je imalo veći budžet pa je u rekonstrukciju zgrade i renoviranje sale Skupštine opštine uloženo oko 1 000 000 maraka, a njihovi sjeverni susjedi Bilećani odlučili su da krenu njihovim stopama i uprkos velikoj ekonomskoj krizi u renoviranje zgrade ulože 2 700 000 maraka, ili polovinu godišnjeg budžeta opštine. Postojeća zgrada je veoma dotrajala, sagrađena je u vrijeme Austro-ugarske monarhije i u opštini smatraju da je došlo pravo vrijeme za njenu rekonstrukciju. Zanimljivo je da su se oko velikog posla složile i prethodna i sadašnja vlast. Naime, odbornici uz prethodnog saziva Skupštine opštine Bileća na čijem čelu je bio sada opozicioni SDS usvojili su na jednoj od posljednjih sjednica odluku da se krene u rekonstrukciju postojeće i dogradnju nove zgrade opštinskog administrativnog centra, a tu odluku odmah po konstituisanju potvrdila je nova većina predvođena SNSD-om. U opštini kažu da se veliki novci ne ulažu radi zaposlenih već radi građana koji bi trebalo da imaju bolje i kvalitetnije usluge.

Naša zgrada je stara više od sto godina i ona je u fazi raspadanja i gotovo da se ne može održavati. Moja administracija raspodjeljena je u tri različite zgrade i da bi se to grupisalo mi smo odlučili da uzmemo kredit i napravimo savremen administrativni centar. Odluku je usvojio bivši saziv, ali pošto je zahtjev koji je bio upućen bankama za kreditiranje zastario mi smo odlučili da podnesemo novi zahtjev i zatražimo kredit od Investiciono-razvojne banke Republike Srpske, i mi imamo obećanje od Vlade da će imati razumjevanja i da će nam pomoći da dobijemo kredit i počnemo sa radovima. Projekat je urađen 2005. godine i nadamo se da će uskoro krenuti realizacija projekta. Vrijednost radova je 2 700 000 maraka, a predviđa da se potpuno renovira postojeća zgrada opštine osim vanjske fasade, napravi jedan savremen novi aneks i parking za automobile. Mi to ne radimo zbog nas zaposlenih u opštini već zbog građana koji će lakše i brže da ostvaruju svoje potrebe i dobijaju potrebna dokumenta,” kaže načelnik opštine Bileća Slavko Bekan.

Bileća je jedna od najsiromašnijih opština u Republici Srpskoj sa rekordnim brojem nezaposlenih, a svi veliki kolektivi su zatvoreni ili se nalaze pred stečajem. U poslijeratnom periodu zatvorena je Kovnica, Tepihara, Mlin, a i druge nekada ugledne firme nalaze se u teškoj situaciji. Mladi se zbog nedostatka posla stalno iseljavaju i odlaze trbuhom za kruhom jer ne mogu da nađu posao, pa se mnogi pitaju da li je racionalno i isplativo da se u vrijeme kada veliki broj ljudi živi na ivici egzistencije i bori se da sastavi kraj sa krajem gradi raskošna i luksuzna zgrada.

Izgleda da su načelnici hercegovačkih opština fascinirani novom zgradom Vlade Republike Srpske i Administrativnog centra u Banja Luci, koga neki u Hercegovini nazivaju i Versajom na Vrbasu, da su odlučili da i oni podignu slične objekte i ojačaju institucije.

" Ja znam da je teško i nezgodno vrijeme da se kreće u jedan ovakav projekat i da je pomalo neukusno da se ulažu tolika sredstva u zgradu kada veliki broj ljudi živi na granici siromaštva i ne može porodici da obezbjedi ni osnovne potrebe. Ipak, mislim da uprkos brojnim osporavanjima mi moramo da krenemo u gradnju zgrade jer će i sam taj reprezentativan objekat stvoriti određenu sliku kod investitora i možda biti presudan u odluci da oni ovdje ulože sredstva. Naša opština je od Vlade proglašena kao jedna od najboljih kada je u pitanju rad administracije i pružanje usluga građanima i mislimo da će to u narednom periodu biti još na većem nivou.

Mislim da se gradnja zgrade neće puno odraziti na likvidnost budžeta i rad opštine jer mi primamo određena sredstva od Hidroelektarana na Trebišnjici na ime naknade za potopljeno zemljište i od tih sredstava bi se plaćala rata kredita koja bi trebalo da iznosi oko 30 000 maraka, a ne bi se uzimala sredstva iz opštinskog budžeta koji je ionako prenapregnut i ne puni se u skladu sa planom. Možda će ovaj projekat izazvati mali revolt kod građana ali je neophodno da se zgrada rekonstruiše i siguran sam de je ovo gledajući dalekosežno dobar potez,” ističe Bekan.

Još uvijek se ne zna kada će kredit biti odobren i kada bi mogli da počnu radovi, a u toku su pripreme za raspisivanje konkursa na kome će se izabrati najpovoljniji izvođač radova. Vrijeme će pokazati da li će se ulaganje 2 700 000 maraka u zgradu opštine isplatiti i da li će u budućnosti neimaština, glad i nezaposlenost u Bileći biti samo ružna prošlost.

Dodatak 1:

Mnogi političari u Republici Srpskoj smatraju da je izgradnja skupih, luksuznih i raskošnih objekata pravi način da se država bori protiv korupcije jer navodno službenici bolje rade u udobnom ambijentu. Međutim političari vole da grade velike i skupe objekte jer je to dobra prilika da se namjštanjem tendera i odabirom izvođača mogu vršiti velike finansijske malverzacije budžetskim sredstvima. Tako se u javnosti mnogo govorilo o velikim novcima koji su potrošeni za izgradnju i opremanje zgrade Administrativnog centra u Banja Luci. Tako je nabavka pepeljara i korpi za smeće poreske obveznike u Republici Srpskoj koštala više od 1000 maraka, a malverzacije prilom opremanja zgrade Vlade istražuje Agencija za istrage i zaštitu SIPA, a istraga se vodi i protiv premijera Milorada Dodika i drugih visokih zvaničnika Republike Srpske.

Nebojša Vukanović / Dan/TrebinjeDanas

Komentarišite vijest