Vujović: Prednost mora biti data proizvodnji

Štampa PDF
Ocena korisnika: / 0
LošeNajbolje 

Blažo Vujović, kandidat SNSD-a za načelnika opštine Bileća i aktuelni načelnik opštinskog Odjeljenja za finansije, kaže da će mu prioritet, ukoliko postane novi načelnik, biti rad na otvaranju novih radnih mjesta i nastojanjima da zadrži mlade ljude. Iako vjeruje da postoji šansa za oživljavanje proizvodnje, ističe da je svjestan teške situacije i da zbog toga ne želi da daje lažna obećanja i obećava kule i gradove poslije izbora...

NN: Šta Vas je motivisalo da se kandidujete za načelnika Bileće?

VUJOVIĆ: Ubijeđen sam da mogu dosta da učinim za Bileću u narednom periodu. U vlast sam bio uključen 14 mjeseci i radio na raznim projektima, što mi daje za pravo da vjerujem da mogu dosta da uradim.

NN: Šta će biti prioriteti u Vašem radu?

VUJOVIĆ: Prioritet će biti pokretanje proizvodnje u preduzećima koja su je obustavila ili ih drže na minimumu. Nisam od ljudi koji obećavaju kule i gradove, ali sigurno da postoji šansa da u nekim pogonima bude pokrenuta proizvodnja. Smatram velikim uspjehom pokretanje proizvodnje jer proteklih godina nije bilo puno takvih slučajeva.

NN: Kako to ostvariti?

VUJOVIĆ: Treba stvoriti ambijent i omogućiti svim ljudima koji imaju želje i volje da otvore mala preduzeće. Prednost mora biti data proizvodnji i otvaranju novih radnih mjesta.

NN: Da li znate koliko ljudi je bez posla u Bileći?

VUJOVIĆ: Te podatke nije moguće pouzdano znati jer je u Bileći u prošloj godini pokrenut stečajni postupak u dva preduzeća koja su prije rata zapošljavala oko 140 ljudi. Što se konkretno njih tiče, razgovarali smo s Vladom da se u njima pokuša naći strateški partner i obnovi proizvodnja. Međutim, mi imamo preduzeća koja na svojim listama zaposlenih vode po nekoliko stotina radnika, ali ne rade ništa po pet ili šest godina. Onda se pitam koji su to pokazatelji koliko ima ljudi na birou jer i oni što se vode kao zaposleni nemaju nikakva primanja. Zato i kažem da je jako mali broj zaposlenih u odnosu na broj stanovnika.

NN: Kakav napredak je u Bileći moguće očekivati?

VUJOVIĆ: Moramo shvatiti da je Bileća na dnu i da je svaki korak za nas značajan. Međutim, nije realno očekivati da se po broju zaposlenih Bileća vrati na neke predratne brojke. Zato i želim neki novi pristup tom problemu.

Od preduzeća koja su prošla proces privatizacije su svi digli ruke i kažu im da se sama snalaze. Mislim da tim kolektivima, ukoliko postoji oprema, infrastruktura i šansa da se iznađe tržište, treba pomoći da počnu da rade jer znamo da nemaju novca za obrtna sredstva ili popravku opreme koju posjeduju. Ta preduzeća ne mogu pristupiti ni razvojnim linijama Investiciono-razvojne banke zbog loših bilansa ili nesređenih papira. Na tom polju smo već nešto radili i pokušavamo pomoći tim preduzećima da pokrenu makar dio proizvodnje.

NN: Kako planirate privući kapital u Bileću?

VUJOVIĆ: Bileća je malo mjesto na kraju svih zbivanja tako da ne vjerujem u obećanja koja čujemo o tome kako će neko privući strani kapital i animirati naše ljude iz inostranstva da ulažu. Mi imamo jednu kreditnu liniju koju radimo preko banaka i značajna sredstva ćemo moći ponuditi ljudima zainteresovanim za pokretanje malih preduzeća. Razmišljamo i o mogućnosti za olakšanje pristupa tim sredstvima tako što ćemo formirati opštinske garantne fondove jer ljudi koji počinju nanovo s preduzećima nemaju šta da ponude. Ljudima ćemo tražiti minimalne naknade za obezbjeđenje infrastrukture i zemljišta i sve snage ćemo upregnuti na to da otvorimo radno mjesto više.

NN: Šta to Bileća može da ponudi što bi moglo biti interesantno za ulaganja?

VUJOVIĆ: Bileća ima dosta specifičnosti, ali ima isto tako i manu što je udaljena od svih većih centara. Bileća ima potencijala u proizvodnji zdrave hrane. Moramo iskoristiti veliki potencijal Bilećkog jezera, koje ima površinu 28 kilometara kvadratnih. Već je napravljeno dosta ribnjaka i mislim da je to na primjer jedno od mjesta u koje ljudi mogu uložiti i ostvariti profit. Jezero ima potencijal i da se koristi u turističke svrhe. Drugi veliki potencijal je bilećki kamen, čija se eksploatacija sada radi neorganizovano i na malo. Na tom planu treba ljude okrenuti ka tome da unaprijede tehnologiju radu i samog vađenja. I tu postoji šansa da bude napravljen sertifikovan proizvod koji bi mogao da se izvozi i na ino-tržišta.

NN: Da li planirate kadrovske promjene u opštini ukoliko pobijedite?

VUJOVIĆ: Mislim da ću zadržati postojeća rješenja jer smatram da česte promjene nisu korisne. Bez obzira na to koliko je neko stručnjak, njemu treba jedan određeni period prilagođavanja i to nije dobro. Često mijenjanje personalnih rješenja nije nimalo dobro.

NN: Kako zadržati mlade da ostanu u Bileći?

VUJOVIĆ: Čujemo dosta obećanja kako treba zadržati mlade ljude, ali ja sam svjestan da to nije lako. Mi smo prošle godine s Fondom za zapošljavanje uspjeli da zaposlimo određen broj mladih ljudi, ali bez pokretanja proizvodnje teško je pričati da se mladi ljudi mogu zadržati. I ove godine izdvajamo značajna sredstva za stipendije, omogućili smo pristup stipendijama i studentima koji upisuju prvu godinu studija. Na sve načine pokušavamo da zadržimo mlade ljude jer bez njih nećemo moći mnogo da uradimo u Bileći. Planiramo da uradimo i jednu zgradu za mlade bračne parove gdje bi opština dala lokaciju, infrastrukturu i projekat da bi ljudi došli do skromne rate da vraćaju kredite za te stanove.

NN: Kakav rezultat očekujete na izborima u nedjelju?

VUJOVIĆ: Svjestan sam da je Bileća podijeljena oko dva kandidata. Očekujem pobjedu, ali ne mogu da prognoziram kolika bi razlika mogla da bude.

Rade Šegrt / Nezavisne Novine

Komentarišite vijest